Zeytin Ağacı ve Zeytinyağı


Dünyanın en eski ağacı olarak bilinen zeytin ağacı, mitolojide ve tüm kutsal kitaplarda yer almıştır. Sonsuzluk ve barışın sembolü olarak bilinir. Zeytin ürünlerinin tıbbi nitelikleri ve insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri yıllardır araştırmacıların ilgi alanı olmuştur. Birçok yararı olan zeytinyağı en çok erken hasat ve soğuk sıkım olarak üretildiğinde maksimum sağlık faydası sağlar. Soğuk sıkımda zeytinyağının içerisindeki polifenoller, vitaminler ve antioksidanlar maksimum seviyede korunmuş olur. Ondan dolayı çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilse de sıcak yemeklerde ve kızartmalarda da güvenle kullanılır.

Tadıldığında boğazda hissedilen yakıcılık hissi zeytinyağının fenolik bileşenlerinden kaynaklanır ve antioksidan kapasitesinin yüksek olduğunu gösterir. Erken hasat ve soğuk sıkım olarak üretilen zeytinyağı işte bundan dolayı tam bir şifa kaynağına dönüşür.

“Zeytinyağı şifa kaynağı ve kalp dostudur.”

-Isı, ışık ve oksijen zeytinyağının düşmanıdır. Mutlaka koyu renk cam şişe veya laklı tenekelerde saklanmalıdır.

-Bilinenin aksine asitlik tadarak tespit edilmez. Laboratuvarda tespit edilir. Zeytin yağındaki acılık ve yakıcılık antioksidan ve polifenol değeri ile ilgilidir.

-Renk zeytinyağında bir kalite unsuru değildir. Bu nedenle tadım bardakları zeytinyağının rengini göstermeyen koyu kırmızı veya koyu mavi olarak kullanılır. Renk, zeytinin çeşidi ve hasat zamanı ile ilgilidir.